کشت و صنعت فردوس
سال حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
گیاهان دارویی:

گرایش عمومی جامعه به استفاده از داروها و درمان گیاهی و بطور کلی فرآورده های طبیعی به ویژه در سالهای اخیر رو به افزایش گذاشته است.

علت: اثبات اثرات مخرب و جانبی داروهای شیمیایی و آلودگیهای محیط زیست بوده است.

سودآوری های کلان اقتصادی و توجه روزافزون به تجارت جهانی گیاهان دارویی فعالان اقتصادی در بخش کشاورزی را به استفاده مطلوب و منطقی و بهینه از این منابع که به لحاظ فناوری بسیار کم هزینه تر و ساده تر به خصوص در بخش صنایع تبدیلی بسیار کم هزینه تر و ساده تر از صنایع دارویی شیمیایی می باشد روی آورده اند.

ایران دارای متنوع ترین ذخایر ژنتیکی گیاهی دنیا را دارد که در این میان گیاهان دارویی جزء مهمترین آنها می باشد. مواد موثره اکثر داروهای شیمیایی از پایه گیاهان دارویی می باشد(مانند آمپول هیوسین ضد درد از گیاه بنگ دانه          ( بذر البنج). ریشه شیرین بیان برای درد معده و علف چای به عنوان پر مصرف ترین گیاه در دنیا برای ضد افسردگی استفاده می شود. مرتبه ایران در زمینه تولید گیاهان دارویی در سالهای 84-65 همواره در میان 10کشور نخست و ارزش صادرات این محصولات جزء 5 کشور دنیا بوده است ولی کلا بیش از 2% از تجارت جهانی این گیاهان سهم ایران     می باشد. فروش گیاهان دارویی فعلا به صورت فله به خارج از کشور انجام می شود. کشور ما به جای تاسیس کارخانه گیاهان دارویی از واردات فرآورده های آنها استفاده می کند.

تجارت گیاهان دارویی در دنیا 100 میلیارد دلار و سهم ایران 36 میلیون دلار می باشد.در سال 1387 حدودا 74 میلیون دلار بوده است. دفتر مطالعات زیر بنایی گیاهان دارویی با اشاره به آثار مخرب و جانبی داروهای شیمیایی و آلودگی زیست محیطی و گرایش عمومی جامعه به ویژه در سالهای اخیر به استفاده از گیاهان دارویی روندی صعودی داشته است. مرکز پژوهشهای مجلس می گوید کشور ما بیشتر در زمینه تولید عرقیات گیاهی فعالیت دارد.ولی در دهه گذشته در تولید حدود 170 نوع داروی گیاهی سرمایه گذاری کرده است که تماما در بازار داخلی فروخته می شود.صادرات گیاهان دارویی به میزان 17581 تن به ارزش 74 میلیون دلار بر اساس گزارش دفتر مطالعات وزارت کشاورزی بوده است. در صورت وجود متولی خاص و هماهنگی بین دستگاههای مسئول به خصوص نظارت مرکز پژوهشهای استاندارد در مورد کنترل کمی و کیفی داروهای گیاهی و استفاده مدرن در فناوری داروهای گیاهی و آموزش زارعین در جهت استفاده از اصول صحیح کشت و بهره برداری و خشک کردن و سیستم بسته بندی ،انبار داری و نگهداری و اطلاع رسانی صحیح و ایجاد صنایع تبدیلی در مناطق تولید گیاهان دارویی ، باعث پیشرفت هرچه بیشتر در این زمینه می باشد. ارزش دارویی ،تقاضای بازار و سطح فراوری از مهمترین شاخص های سنجش اقتصادی یک گیاه است. بر اساس گزارش سازمان خوار و بار جهانی ارزش تجارت جهانی گیاهان دارویی هم اکنون حدود 100 میلیارد دلار است . در سال 2050 میلادی به رقم 5 تریلیون دلار خواهد رسید. اکنون فقط 90-60 میلیون دلار از تجارت جهانی گیاهان دارویی اختصاص به ایران دارد. در که بیشتر آن مربوط به زعفران می باشد.

  مهمترین گیاهان دارویی صادراتی ایران:

زعفران، زیره سیاه، آویشن، بادرنجبویه، انیون، بابونه، اسفرزه، بو مادران، گل ختمی، زوفا، مریم گلی، کتیرا،         شیرین بیان، مورد، برگ کنار، سقز، علف گاوزبان، آنغوزه، گل ساعتی، باریجه، موسیر، گزعلفی،

کشورهای خریدار گیاهان دارویی ایران:

آلمان، امریکا، انگلستان، فرانسه، مجارستان، پاکستان، هند، چین، ترکیه، بحرین،کویت، قطر، کانادا، سوئیس، سوئد، لبنان، ایتالیا،امارات

ارزش دلاری گیاهان دارویی:

1-    زعفران حدودا 66 میلیون دلار (سهم 25% از تجارت جهانی مقام نخست صادرات) امارات 49%، اسپانیا30%، ایتالیا8/4%، فرانسه5/3%، سوئد39/2%، سوئیس14/2%،و دیگر کشورها17/8%

2-    رازیانه این محصول با ارزش تجاری 138 هزار دلار حدود6/0% تجارت جهانی را شامل می شود در این سال مقام 15 تجارت جهانی را کسب کرد .پاکستان 70% و امارات عربی 30% دو کشور عمده وارد کننده رازیانه ایران هستند.

3-    گشنیز با ارزش 000/129/2 دلاری با سهم 4/4% از تجارت جهانی کشورهای عمده وارد کننده شامل پاکستان،اماراتف قطر،اوکراین، ترکیه و انگلیس می باشد.

4-    زیره سبز با ارزش 343 هزار دلار و سهم 11% معاملات بین المللی در ردیف 36 تجارت جهانی کشورهای وارد کننده عمده چین و انگلستان می باشد.

5-    آویشن با ارزش صادراتی 187 هزار دلار در سال 2004  در رده 24 و کشورهای عمده وارد کننده امارات     می باشد.

6-    آنغوزه تلخ حدودا 650-360 هزار دلار و عمده کشورهای وارد کننده امارات،کویت، اوکراین، رومانی، هند، آلمان و فرانسه می باشد.

7-    باریچه با ارزش 350 هزار دلار  و کشورهای وارد کننده شامل فرانسه، امارات و آلمان می باشد.

8-    کتیرا مفتولی با ارزش 300 هزار دلار و عمده کشورهای وارد کننده شامل فرانسه، امارات، آلمان، انگلستان و هند می باشد.

9-    کتیرا خرمنی با ارزش 101 هزار دلار

10- سقز با ارزش 100 هزار دلار و عمده کشورهای وارد کننده شامل امارات، اتحادیه اروپا، عربستان، کویت، اردن، تونس و بلغارستان می باشد.

11- شیرین بیان با ارزش 115 میلیون دلار  و عمده کشورهای وارد کننده امارات، اتحادیه اروپا و هندوستان      می باشد.

مهمترین خریداران گیاهان دارویی ایران کشورهای اروپایی به خصوص آلمان، انگلستان، فرانسه، اروپای شرقی و امریکا و درآسیا هندوستان، پاکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس می باشد.

واردات و ارزش دلاری گیاهان دارویی به ایران در سال 2004:

گونه سرخ ولیک،سرخارگل، گل مغربی ، سریش، اسانس نعناع، صمغ عربی از کشورهای هند، افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان

ارزش واردات گیاهان دارویی در سال 1386 حدودا 85 میلیون دلار که بیشتر مربوط به واردات اسانسها       می باشد. اسانسهای وارداتی سنتزی بیشتر در صنایع آرایشی و بهداشتی و صنعتی استفاده دارد.

 نوع مطلب : کشاورزی، گیاهان دارویی، خواص گیاهان، 
برچسب ها : گیاهان دارویی،
لینک های مرتبط :
نظرات ()

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنتقالب میهن بلاگ تقویم جلالی


ابزار مذهبی وبلاگ
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic