کشت و صنعت فردوس
سال حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
                                            

آویشن

اختصاص به نواحی غرب مدیترانه داشته و دو گونه از این گیاه مطرح بوده است كه یكی برای مصارف طبی بكارمی رفته كه دارای گلهایی به رنگ سفید و دیگری كه نوع سیاه نامیده می شده است.

آویشن دارای ماده موثره تیمول می باشد و گیاهی است چندساله كه از اواسط اردیبهشت سال دوم گل می هد.  ریشه این گیاه چوبی، مستقیم و محكم است بنابراین می تواند این گیاه را به خوبی درخود نگه دارد. ساقه آن چهارگوش و منشعب می باشد.

 *نیازهای اكولوژیكی :

1-  دما: در طول رویش به هوای گرم نیاز دارد و طاقت سرما ندارد و اگر برف آن را در سه ماه نپوشاند ممكن است خشك شود.

2-  رطوبت : تحمل خشكی را دارد و خشكی دوست به حساب می آید به همین دلیل در زمینهای گود كه سطح آب به سطح زمینها نزدیك باشد كشت نشود به غرقابی بودن زمین حساس است.

3-  خاك : كشت این گیاه درخاك سنگین توصیه نمی شود و خاك سبك با زهكش مناسب كه حاوی تركیبات كلسیم با PH 8-5/4 مناسب است بهترین نوع خاك برای كشت این گیاه می باشد. اگر خاك مرطوب و سنگین باشد در كمیت و كیفیت اسانس تاثیر نامطلوب خواهد داشت. مواد غذایی خاك اگر بیش از حد یا كمترازحد باشد در هر دو حالت مناسب نبوده هم در پیكر رویشی هم اسانس باعث كاهش عملكرد می شود.

4-  نور: با توجه به مدیترانه ای بودن گیاه لازم است طول دوره رشد از نوركافی برخوردار باشد بخصوص در اوایل رشد به سایه بسیارحساس است. پس باید در مناطق آفتابی و یا شیبدار كشت آن در دامنه های جنوبی قابل توصیه می باشد.

5-  ارتفاع : آویشن در كوهستانها تا ارتفاع 2000 متری و حتما گاهی بیشترمی روید.

در ایران گونهT.serpylumn رویش دارد. اما آن گونه كه بسیار در ایران رویش دارد.

Thymus  kotschyamus است كه در آذربایجان به كاكوتی معروف است آویشن شیرازی یا آویشن پهن با نام

علمی Zataria multyflor در فارس بعمل می آید. 


* تاریخ و فواصل كاشت :

-   زمان كاشت : اگر بخواهیم بذر بكاریم پائیز و در مناطق سردتر اواخر تابستان و دیگر كشت غیرمستقیم و نشایی باشد بهترین زمان انتقال بهار (قبل از شدت یافتن تابش خورشید) و یا اواخر تابستان می باشد.

-        فواصل كشت : عمق كاشت بذر در هر شرایط نباید از 5/0 سانتی متر بیشترباشد (چون ریزهستند)

-   شیوه های تكثیر و روش كشت: روش كشت از دو طریق جنسی (بذر) و غیرجنسی (قلمه یا تقسیم بوته) انجام می گیرد. در كشت جنسی یا مستقیما" بذور در زمین كشت می شود و یا از طریق كشت در خزانه بطور غیر مستقیم عمل كشت صورت می گیرد. 

-   در روش غیرمستقیم خزانه پس از آماده شدن و تامین عناصر غذایی،  مورد استفاده قرارمی گیرد. كیفیت بذر ازنظرخلوص و قدرت جوانه زنی تاثیر مستقیم برفواصل كشت دارد و بذور را می توان با ماسه و خاك به نسبت 1 به 3 مخلوط نمود و بذر مورد نیاز برای هرمترمربع خزانه 1-8/0 گرم می باشد. عمق بذر در خزانه 5/0 سانتی متر بوده و بهتر است جهت كشت بذر آویشن به دلیل ریزبودن به نسبت یك به سه با ماسه مخلوط گردد. بهترین زمان انتقال نشاء ها اواخر بهار و اوایل تابستان می باشد و برای هر هكتار زمین تقریبا" به تعداد 240-160 هزار نشاء نیاز است.

-   آبیاری منظم و وجین علف های هرز رشد سریع گیاهكها را موجب می گردد. مناسب ترین زمان انتقال نشاء ها زمانی است كه تا ارتفاع 15 سانتی متر و ریشه آن 7-5 سانتی متر رشد كرده باشد.  انتقال می تواند هم به صورت دستی و هم با ماشین آلات (درمقیاس كشت زیاد) انجام گیرد.

فواصل كشت در بین ردیف ها 10 تا 15 سانتی متر و داخل ردیفها كمتر از 5 سانتی متر باشد. انتقال قلمه ها پس از ریشه دهی و ظهور اندام های هوایی و در زمان مناسب انجام خواهد شد. تقسیم بوته نیز با استفاده از بوته های چند ساله كه سالم و عاری از بیماری است انجام می گیرد بطوریكه بوته ها به چند قطعه كه حاوی اندام هوایی و ریشه باشندتقسیم شده و در زمین اصلی كاشته می شوند.

  برداشت محصول :

زمان مناسب برداشت آویشن در آغاز گلدهی می باشد كه معمولا" از اواسط اردیبهشت ماه شروع می شود. با توجه به تاثیر بسزای برداشت محصول در زمان آفتابی بودن روز اگر برداشت پیكر رویشی این گیاه در ساعاتی از روز كه تابش وجود داشته باشد انجام گیرد عملكرد اسانس گیاه افزایش خواهد یافت. دفعات برداشت در سال اول یكبار، اما از سال دوم به بعد تا سه بار می توان عملیات برداشت را انجام داد.

طول اندام هوائی كه باید برداشت شود از فاصله 10 تا 15 سانتیمتری سطح زمین خواهد بود و فواصل كمتر از این سبب می گردد تا مقدار ساقه های چوبی ضخیم افزایش یافته و تاثیر نامطلوبی در كیفیت اسانس داشته و از طرفی میزان آلودگی به خاك افزایش میابد كه نهایتا" از ارزش محصول می كاهد.

اسانس در سال اول رویش كم بوده و در سال دوم عملكرد بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.نوع مطلب : آویشن، گیاهان دارویی، خواص گیاهان، کشاورزی، 
برچسب ها : آویشن،
لینک های مرتبط :
نظرات ()

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنتقالب میهن بلاگ تقویم جلالی


ابزار مذهبی وبلاگ
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic