کشت و صنعت فردوس
سال حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی


مریم گلی:

مریم گلی گیاهی است چند ساله كه منشا آن نواحی شمالی مدیترانه  گزارش شده است . ریشه مریم گلی كم و بیش ضخیم است  و به طور مستقیم در خاك فرو می رود . ریشه انشعابهای فراوانی دارد. در این گیاه ساقه مستقیم و ارتفاع آن بین 80-50 سانتی متر است . ساقه های جوان به رنگ سبز تیره و پوشیده از كركهای انبوه و خاكستری رنگ می باشند . برگها بلند و نیزه ای شكل و برگهای پایینی دمبرگ بلند و برگهای قسمت فوقانی دمبرگ كوتاه دارند .سطح فوقانی و تحتانی برگها پوشیده از كركها ی ظریفی    می باشد .گلها به رنگ متمایل به بنفش ، آبی ، صورتی یا گاهی سفید و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه ها ، روی چرخه های مخصوصی مشاهده می شوند .روی هر چرخه 8-5 گل وجود دارد . گونه ماژور این گیاه به نام officinalis  مشهور است .

مریم گلی 7-5 سال عمر میكند . رشد گیاه درسال اول كند است و گلدهی تا اوایل تابستان ( تیر مرداد ) همچنان ادامه می یابد .

* نیازهای اكولوژیك :

  این گیاه در طول رویش به هوای گرم و خشك نیاز دارد ( مقاومت این گیاه به گرما زیاد است .) این گیاه در فصل زمستان در دمای پایین تر از 15- درجه سانتی گراد دچار سرمازدگی و طی 6-5 روز خشك می شوند . این گیاه برای رویش به خاك خاصی نیاز ندارد و تقریبا در هر نوع خاكی به خوبی رشد می كند . هوای گرم وخاكهای با بافت متوسط ( خاك شنی رسی ) كه حاوی تركیبات كلسیم باشند برای كشت این گیاه مناسب و خاكهای شنی بسیار نرم ( ماسه بادی) و فقیر از مواد غذایی ، زمین های گود و مناطق سرد با رطوبت فراوان از عوامل محدود كننده رشد این گیاه است .

*تاریخ و فواصل كاشت :

  به دلیل اینكه كشت به صورت دیم مد نظر می باشد بنابر این توصیه می گردد كه بذور ابتدا  در خزانه كشت شده و سپس به زمین اصلی منتقل گردد .زمان مناسب برای كشت در خزانه هوای آزاد ، بهار ( بین ماههای فروردین و اردیبهشت ) می باشد .بذور در خزانه هوای آزاد روی ردیف با فاصله بین ردیف 20-15 سانتی متر و فاصطه روی ردیف 5 سانتی متر، كشت می شوند.

برای هر هكتار زمین به 300-250 متر مربع خزانه و 2- 5/1 كیلوگرم  بذر با كیفیت مطلوب نیاز می باشد . با آبیاری منظم سطح خزانه و وجین علفهای هرز ، نشاء ها ی 25-20 سانتی متری را در فصل پاییز به زمین اصلی منتقل می كنند . عمل انتقال در مساحت های كوچك با دست و در مقیاس وسیع به وسیله ماشین نشاء كار صورت می گیرد .فاصله بین ردیف 70 و روی ردیف 50-40 سانتی متر برای كشت نشاء  مناسب می باشد می باشد .

* برداشت محصول :

یك سال بعد از كشت می توان محصول را برداشت كرد . در سال سه دوره برداشت در كشورمان وجود دارد .اولین برداشت فبل از گلدهی و اوایل خرداد انجام می گیرد . پیكر رویشی گیاه را در سطوح كم  به وسیله داس و در مقیاس وسیع با ماشین  از حد  فاصل بین قسمت چوبی شده و قسمت سبز ساقه برداشت می كنند . دومین و سومین برداشت به ترتیب در تابستان ( اوایل مردا د) و پاییز ( مهر ) انجام می گیرد .هنگام سومین برداشت باید توجه داشت گیاهان از نواحی تحتانی و نزدیك به سطح زمین برداشت شوند ، تا گیاه در زمستان دچار سرمازدگی نشود .بهترین زمان برای برداشت محصول هنگام ظهر می باشد .نوع مطلب : مریم گلی، گیاهان دارویی، خواص گیاهان، کشاورزی، 
برچسب ها : مریم گلی، گیاهان دارویی،
لینک های مرتبط :
نظرات ()

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنتقالب میهن بلاگ تقویم جلالی


ابزار مذهبی وبلاگ
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic