کشت و صنعت فردوس
سال حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
یکشنبه 12 خرداد 1392
                                

نام علمی:stevia rebaudiana bortoni

راسته: asteraceae

مناطق مناسب کشت استویا در ایران:

با توجه به اینکه این گیاه بومی پاراگوئه است ، اقلیم و شرایط آب و هوایی این گیاه شبیه مناطق شمالی ایران می باشد.البته کشت این گیاه در مناطق دیگر غیر از شمال کشور حتما باید در شرایط گلخانه ای امکان پذیر می باشد.

کاشت استویا در ایران به صورت آزمایشی از 5 سال پیش آغاز گردیده است.

هدف کاشت:

هدف از کاشت استویا تولید منابع شیرین کننده جدید و حل مشکل تک محصولی بودن کشاورزی خصوصا در استانهای شمالی و استفاده بهینه و اقتصادی از اراضی با مساحت کم می باشد.

استانهای پیش رو در این زمینه گیلان و اصفهان می باشند.

 روش تکثیر:

گلهای این گیاه اغلب دارای خودناسازگاری بوده و بذر تولید نمی کند و در صورت تولید بذر هم درصد جوانه زنی پایینی دارد. همچنین تکثیر از طریق بذر باعث تنوع ژنتیکی در گیاه شده از جمله در میزان شیرینی برگها تاثیر گذار می باشد. بنابراین کشت بافت تنها  راه جایگزین برای تکثیر سریع و انبوه گیاه معرفی شده است. بااین حال میزان قند موجود در گیاه تابع شرایط کشت و برداشت است که از جمله می توان به منطقه کشت، میزان آب مصرفی، نوع آبیاری، نوع و تراکم کاشت،سیستم برداشت و خشک کردن آن دارد.

کاشت گیاه

الف: آماده سازی

قبل از انجام عملیات شخم در صورت نیاز و دراختیار داشتن کود دامی پوسیده مقدار 20 الی25 تن در هکتار کود دامی به طور یکنواخت در زمین پخش شده و با استفاده از دیسک نیمه سنگین با خاک مخلوط می گردد.

با توجه به اینکه نشاء استویا از طریق کشت بافت تکثیر و پس از آدابته شدن در محیط گلخانه به زمین اصلی منتقل می شود،آماده سازی اصولی زمین مورد نظر قبل از کاشت (در زمین اصلی) نقش بسیار مهمی در تعداد گیرایی نشاء ها در زمین و در نتیجه عملکرد محصول دارد.از این رو انجام شخم با گاوآهن سبک دو نوبت عمود برهم (شخم دوم در جهت شیب زمین)مناسب می باشد.

انجام 2 الی 3 نوبت دیسک قبل از خشک شدن کلوخه ها ی حاصل از شخم به منظور پودر کردن کلوخه ها ضروری می باشد.

بعد از انجام دیسک در صورت نیاز از کلوخ شکن یا چیزل بیلر به منظور خرد کردن کلوخه های باقیمانده از دیسک و تسطیح اولیه زمین استفاده می گردد.

سپس با استفاده از لولر اقدام به تسطیح زمین گردیده و به منظور آبیاری مناسب سعی می گردد لولر زمین در جهت مسیر آبیاری باشد.

نیاز کودی:

در کاشت گیاهان دارویی سعی بر این است که از کودهای شیمیایی کمتر استفاده گردد اما در شرایط عادی قبل از انتقال نشاء استویا به زمین اصلی مقدار 50 الی 80 کیلوگرم کود اوره استارتر با 50 کیلوگرم کود فسفات در هکتار به صورت مخلوط و با استفاده از کودپاش ساتریفوژ  کودپاشی شده و توسط دیسک  ماله دار با خاک مخلوط می گردد. در صورت نیاز مقدار 80 کیلوگرم در هکتار کود پتاس مصرف می گردد.

 در نهایت عملیلات فاروئر زمین (جوی و پشته)جهت انجام کشت خطی بر اساس سطح زیر کشت ، تعداد نشاء در هکتار و هدف از کاشت و آبیاری مناسب انجام می گیرد. در صورتی که سطح زیر کشت پایین و زارع از نظر کارگری و کنترل علف هرز مشکلی نداشته باشد از حداکثر تراکم کشت 80 تا 100 هزار بوته در هکتار استفاده  می کند در این صورت فاصله فاروئر ها بین 40 تا 50 (فاصله ردیف)سانتیمتر و فاصله بوته ها 20 تا 25 سانتیمتر تنظیم ودر هر مترمربع 8 تا 10 بوته کشت می گردد.

در سطوح کشت بالا به منظور کنترل میکانیکی علفهای هرز با استفاده از ادوات کشاورزی نظیر شمشیری و کولتیواتور فاصله فاروئرها 75 سانتیمتر تنظیم و در هر مترمربع 6 تا8 نشاء کشت می شود.

 دوره آبیاری: هر 7 زوز یک بار

عملکرد: برگ خشک شده 5/3 تا 5 تن در هکتار

نوع مطلب : استویا، گیاهان دارویی، خواص گیاهان، کشاورزی، 
برچسب ها : استویا، گیاهان دارویی،
لینک های مرتبط :
نظرات ()

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنتقالب میهن بلاگ تقویم جلالی


ابزار مذهبی وبلاگ
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic